Fenerbahçe Taraftar Grupları

1130860

Çok sesli ve çok sayıda Fenerbahçe taraftar grupları vardır. Sosyo ekonomik, yaş, arkadaş gruplarına göre çeşitlenebilmekte bu taraftar grupları. Ancak asıl olan Fenerbahçe’yi destekleyip, takımı motive edip, elde edilecek zaferlere katkıda bulunmaktır.

1980’lere kadar taraftar derneği olmayan Türkiye’de ilk kurulan taraftar derneği ise 1986’da kurulan Fenerbahçe Taraftar Derneği’dir. Fenerbahçe’deki taraftar grupları çok sayıda olup bu guruplar şunlardır:

GFB, KFY, 1907 ÜNİFEB, FEDER, Antu/Fenerlist, 12 Numara

Genç Fenerbahçeliler olarak bilinen GFB, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Okul Açık tribününün üst bloklarında daha çok D,E,F,G bloklarında toplanırlar. “Efsane Maraton” olarak Maraton tribünün ilk olarak tercih eden grup daha sonra çıkan sorunlar nedeniyle Migros tribününe konuşlanmıştır. Fakat Şükrü Saraçoğlu’nun yeniden inşa edilmesi gündeme gelince grup stada yayılmıştır. 2009’dan 2012’ye kadar merkezi Maraton Üst A blok olarak konuşlanan GFB, 2012-2013 sezonunda tamamen Türk Telekom (Okul Açık) tribününe geçmiştir. Resmi olarak 1998 yılında kurulmasına rağmen Genç Fenerbahçelilerin grup olarak tribünlerdeki örgütlenmesi, 2000’lı yılların ilk dönemlerine olmuştur. Grubun lideri “Sefa Reis” olarak bilinen Sefa Kalya’dır. Sefa Reis ,Okul Açık E Bloktadır. GFB, kendi içinde 10 küçük gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar 1907 Gençlik (2000 yılında kurulup 2001 yılında GFB’ye katılmıştır ), GFB Europe, Lise GFB (Lise öğrencileri tarafından 2002 yılında kurulmuştur.), Uni GFB (Üniversite öğrencileri tarafından 2001 yılında kurulmuştur.), GFB’s Angels (Bayan Fenerbahçeliler grubu) ve Devil’s of GFB gruplarıdır (2004 yılında kurulmuştur), Until The Grave (mezara kadar) (2009 yılında kurulmuştur) ve Boğaz Hooligans (2010 yılında kurulmuştur), 1907 Ultras (2014 yılında kurulmuştur.)

GFB’nin 78 şehirde, 51 üniversitede ve 16 değişik ülkede üyeleri vardır.

Favori tezahüratları ise “Her Zaman Her Yere Gider Ne Yağmur Ne Çamur Dinler Severse Gönülden Sever Bu Alemde Genç Fenerliler!

KFY (Kill For You) grubu ise 1996 yılında kurulmuştur. Grup, takımın tüm profesyonel ve amatör maçlarını takip etmektedir. Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nun maraton tribünü A ve B bloklarında GFB (Genç Fenerbahçeliler) ile birlikte maçları takip etmektedirler.

1907 ÜNİFEB grubu ise 2002 yılında kurulmuştur. 1907 ÜNİFEB sıradan bir taraftar topluluğu veya sadece bir tribün grubu değildir. Amacı, Fenerbahçeli üniversite öğrencileri arasında ideal bir birlikteliği oluşturmak ve gücünü Fenerbahçe etrafında birleştirerek hareket etmektir. Fenerbahçe’nin Aydınlık Geleceği Olmak için kurulmuştur. Türkiye, KKTC ve yurt dışındaki üniversitelerde örgütlenmişlerdir. Tüm üyeleri üniversitelilerden oluşmaktadır. Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda maçları Türk Telekom (eski Telsim) tribününden takip etmektedirler. Bu taraftar grubunun merkezi ise Levent’tedir.

Antu/Fenerlist grubu ise bir internet topluluğu olup Ali Şen’in oğulları olan Metin Şen ve Adnan Şen tarafından kurulmuştur.

Antu/Fenerlist 33 ülkeye, 37 şehre yayılmıştır ve grubun 60.000’i aşkın üyeleri vardır. Üyeler maçları Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda Türk Telekom (eski Telsim) tribününden takip etmektedirler.

fenerbahce_eses-8

12 Numara grubu ise Fenerbahçe resmi taraftar internet grubudur. Kurucusu Mehmet Alakuş’tur ve Antu’ya tepki olarak kurulmuştur.

Bu grupların yanında daha çok sol görüşlü taraftar topluluğunun oluşturduğu Vamos Bien grubu vardır. Vamos bien, ispanyolca “iyi gidiyoruz” anlamına gelmektedir. Ancak bu cümlenin çıkış anı Küba Halk Devrimi liderlerinden Ernesto Che Guevara’nın mücadele esnasında devrimcileri motive etmek için devrimcilere hitaben söylediği an olup, Fenerbahçe taraftar gruplarına da ilham vermiştir bu slogan. Vamos Bien grubu genelde sol açık tribünde yer alıp maçlardan önce hazırlanan yaratıcı kareografilerin çok büyük bir kısmını hazırlayan gruptur. Küfür ve şiddete karşı olan grup hep destek tam destek parolası ile Fenerbahçe’yi desteklemektedir. Ali İsmail Korkmaz marşını da Vamos Ben grubu hazırlamıştır.